01 kwietnia 2023

Wykorzystanie urządzeń z systemem Windows w projekcie CREDO

Od chwili rozpoczęcia udziału w projekcie CREDO, zastanawialiśmy się nad sposobem wykorzystania innych urządzeń niż telefon komórkowy działający pod systemem Android, do rejestracji śladów cząstek wtórnego promieniowania kosmicznego. Co prawda smartfon jest tanim i niskokosztowym rozwiązaniem, zarówno w zakupie jak i eksploatacji, ale ciekawym rozwiązaniem byłoby wykorzystanie powszechnie używanych laptopów, tabletów i komputerów PC wyposażonych w kamerki CMOS, pracujących pod kontrolą systemu Windows. Takie urządzenia nie musiałyby pracować w sposób ciągły, ale np. wspomóc proces rejestracji cząstek podczas normalnej pracy w warunkach domowych, bez zbytniego obciążania systemu. Jest u pewna analogia z projektem BOINC, który wykorzystuje niewykorzystaną moc obliczeniową PC do prowadzenia rozproszonych obliczeń naukowych w czasie, gdy nie wykorzystujemy znacząco zasobów komputera.

Co prawda na platformie GITHUB znajdują się źródła do wykorzystania aplikacji CREDO Detector pod Windowsem, ale są dosyć stare, dawno nie aktualizowane i wymagają pewnej znajomości środowiska Python.

Kolega Zbigniew Jankowski z lubelskiego Oddziału PTMA przetestował inną możliwość uruchomienia aplikacji CREDO Detector pod Windowsem - wykorzystał w tym celu emulator Androida działający pod Windowsem, umożliwiający natywne uruchamianie aplikacji ze sklepu Google Play. Poniżej przedstawiam krótką instrukcję sporządzoną przez Zbyszka dla zainteresowanych "credomaniaków".

Okazuje się, że można uruchomić CREDO Detector na laptopie. Są dostępne maszyny androida na system Windows, np. BLUESTACKS. Wchodzimy na bluestacks.com i pobieramy:


Pobiera się BlueStacks Installer o nazwie np. (zależna od aktualnej wersji):
BlueStacks10Installer_10.0.3.1002_native_9d445045f3dddca633e74ff1b0bf1f74_MDs1LDM7MTUsMTsxNSw0OzE1.exe
Trzeba ten program uruchomić, potwierdzić uruchomienie w systemie Windows. Po instalacji uruchamia się platforma gier z możliwością pobrania aplikacji z Google Play:



Wyszukujemy Credo Detector:



Klikamy i Credo Detector się instaluje. Po instalacji znajduje się w „Moich grach” (serduszko z lewej strony):




Uruchamiamy i mamy detektor na laptopie:




Oczywiście trzeba zakleić kamerę, zalogować się na konto CREDO, poeksperymentować z ustawieniami. U mnie działa 😉




Zbyszek Jankowski


Jak widać na załączonym zrzucie ekranu, aplikacja działa i zlicza zdarzenia na koncie użytkownika, które następnie są przekazywane na serwery CREDO. Gorąco zachęcam do eksperymentowania.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz